Description
Colin Doherty z Adare w Co. Limerick (Irlandia) wypasa swoje bydło całodobowo. Aby to osiągnąć, rolnik wprowadził liczne innowacyjne rozwiązania, takie jak system wypasu w warunkach nadmiernego uwilgotnienia, wypas dawkowany czy tymczasowe drogi przepędowe. Ruń wydzielana jest przy pomocy pastucha z wykorzystaniem tylnego ogrodzenia na kwaterze, oddzielającego regenerującą się ruń.
Rolnik wykorzystuje wiosenny plan wypasu przygotowywany przez PastureBase Ireland (www.pbi.ie) w celu wydzielenia odpowiedniej dobowej powierzchni pastwiska do wypasu, tak aby posiadać odpowiednią ilość paszy w trakcie drugiej rotacji na początku kwietnia. Wczesne zastosowanie azotu na wiosnę sprzyja wzrostowi runi i zwiększa dostępność paszy dla wiosennego wypasu.
Rolnik wykorzystuje również ogrodzenie tylne, aby chronić nowy odrost i umożliwić regenerację runi. Rolnik do planowania wypasu i monitorowania podaży runi pastwiska wykorzystuje budżet paszowy przygotowywany przez PastureBase Ireland.
Głównym celem innowacji jest zapewnienie wiosną jak największej ilości paszy na pastwisku, tak aby zmniejszyć koszty produkcji. Wczesne zastosowanie azotu i możliwie wczesne rozpoczęcie wypasu są kluczowymi elementami stymulującymi wiosenny wzrost traw.
Rozwiązania, które rolnik chce wprowadzić w przyszłości: skrócenie czasu wypasu pojedynczej kwatery w celu zminimalizowania szkód (kwatery 12-godzinne), zastosowanie ogrodzenia tylnego w celu ochrony odrostu na obszarze kwatery, gdzie wypas został zakończony, uzyskanie runi po wypasie o wysokości 4 cm w celu zapewnienia wysokiej jakości paszy w kolejnej rotacji oraz wypasaniu pastwisk o niewielkim odroście na poziomie 800-1200 kg s.m./ha, gdzie jednostkowa liczba zwierząt jest niewielka i prowadzi do uzyskania lepszego odrostu dla drugiej rotacji.