Description
John Trant, Clongeswood, Co. Kildare (Irlandia) utrzymuje swoje bydło całodobowo na pastwisku z niewielkim 2 kg dodatkiem koncentratów w żywieniu. Aby osiągnąć taki wynik rolnik wykorzystuje liczne innowacje, takie jak: system wypasu w warunkach nadmiernego uwilgotnienia, wypas pasowy czy system tymczasowych dróg dopędowych. Rolnik w celu optymalizacji produkcji wykorzystuje również system symulacji budżetu paszowego gospodarstwa w ramach oprogramowania PastureBase Ireland (www.pbi.ie) w celu monitorowania w czasie rzeczywistym zasobów paszy na pastwisku. Dzięki wykorzystaniu tych systemów oraz z powodu łagodnej zimy gospodarstwo miało możliwość prowadzenia całodobowego wypasu w ciągu całego roku wykorzystując jedynie dodatek 2 kg koncentratów w żywieniu, jednocześnie nie stosując pasz konserwowanych. Wczesne zastosowanie azotu wiosną sprzyjało wzrostowi traw i pozwoliło na większą dostępność paszy na pastwisku. Gnojowica jest stosowana w gospodarstwie na obszarach zdegradowanych. Na pozostałych stosuje się nawóz sztuczny aplikowany na początku lutego w postaci ½ worka mocznika/akr w celu pobudzenia wiosennego wzrostu runi.
Rolnik jest skoncentrowany na intensywnym wypasie w okresie wiosny. Jest to spowodowane niższymi kosztami produkcji w tym czasie. Opłacalność systemu zwiększa się szczególnie poprzez wydłużenie wypasu o czas wczesnej wiosny.
Motywacją dla rolników do wprowadzenia takiego systemu jest bardzo duża wydajność ekonomiczna i oszczędność czasu pracy. Całodobowy wypas krów przynosi większe zyski w gospodarstwach rolnych i zmniejsza obciążenie pracą w gospodarstwie. System sprawdza się w przypadku prowadzenia wypasu na niskiej runi w celu pełnego wykorzystania posiadanej powierzchni, jednocześnie można uzyskać lepszy odrost dla kolejnej rotacji bydła. Rolnik zwraca uwagę, że gospodarstwo powinno lepiej wykorzystywać połączone nawożenie naturalne i mineralne w celu stymulowania wzrostu runi.