Description
Ponieważ hodowla bydła mlecznego na bardzo stromych górskich użytkach zielonych w gospodarstwie o powierzchni 8,5 ha nie przynosiła już zysków, Helmut Grossgasteiger zdecydował się w 2006 r. zmienić profil produkcji. Przy niewielkich nakładach inwestycyjnych przekształcił oborę uwięziową dla krów odziedziczoną po swoich rodzicach w koziarnię. Ponadto przekształcił gospodarstwo na ekologiczne z systemem chowu kóz opartym o wypas. Działania te zmniejszyły zapotrzebowanie na pracę. Ponieważ sprzedaż mleka koziego była trudna, postanowiono założyć własną serowarnię i przetwarzać mleko bezpośrednio w gospodarstwie.
Od połowy kwietnia do końca października wypasanych jest około 70 kóz mlecznych rasy “Weiße Deutsche Edelziege” na stromym 4,5-hektarowym pastwisku, które koszone jest raz w roku. Wypas prowadzony jest w systemie ciągłym. Pozostałe użytki zielone wykorzystywane są kośnie, z których zbiera się 2-3 pokosy. Oprócz runi pastwiskowej i siana z użytków zielonych, kozy otrzymują dziennie 400 g mieszanki zbożowej. Sezonowy wiosenny rozród kóz prowadzi do zmniejszenia ilości pracy w miesiącach zimowych, a tym samym umożliwia rodzinie spędzanie czasu wolnego i odpoczynek.
W serowni przetwarza się rocznie 30.000 l mleka, które jest całkowicie przetwarzane w sery. Produkty dostępne sezonowo są wprowadzane do obrotu wśród lokalnej gastronomii i sprzedawców oraz w przydomowym sklepie.
Warunkiem podstawowym prowadzenia wypasu jest obecność pastwisk w pobliżu gospodarstwa oraz wiedza i doświadczenie w zakresie zarządzania zwierzętami i pastwiskiem. W celu przekształcenia łąk w pastwisko z gęstą runią, konieczne jest zwłaszcza w pierwszych latach wykonywanie podsiewu. Ponieważ w wyniku wypasu kozy są silniej narażone na zarażenie pasożytami, konieczne jest ich regularne odrobaczanie.