Description
W południowej części regionu Finistere (Francja), rolnik wraz z swoją żoną wypracował system, który pozwala, prowadząc gospodarstwo i produkując mleko, szczęśliwie żyć.
Obecnie gospodarze posiadają 80 krów mlecznych (w 100% krzyżówki międzyrasowe) produkujących rocznie 240 000 litrów mleka organicznego, produkowanego wyłącznie przez krowy żywione przez cały rok trawami. Użytkując mieszańce uzyskane z wykorzystaniem 5 różnych ras bydła mlecznego, utrzymywanych na 80 ha trwałych i przemiennych użytków zielonych oraz terenie leśnym, możliwe było obniżenie kosztów produkcji do wartości 26 €/1000L. Krowy dojone są tylko raz dziennie i utrzymywane w systemie wycieleń sezonowych z dwumiesięczną przerwą na zasuszenie. Okres wycieleń przypada wczesną wiosną i trwa 5-6 tygodni.
Na poprawne działanie systemu składa się wiele czynników. Przede wszystkim głównym atutem rolnika jest jego bliska współpraca z wieloma osobami, które pomagają w ulepszaniu systemu:
- Rolnik jest członkiem 25 osobowej grupy, dzięki której doświadczeniu może udoskonalać swój system, w grupie znajdują się również dwaj inni innowacyjni rolnicy
- Jest członkiem dobrze działającej grupy rolników, którzy wspólnie kupują i użytkują sprzęt rolniczy oraz wymieniają się doświadczeniami
- Rolnik korzysta z pomocy wykwalifikowanych doradców z: mleczarni, francuskiej izby rolniczej oraz księgowego; wszyscy pomagają w wprowadzaniu zmian w gospodarstwie
Ważnym atutem jest również posiadana wiedza rolnika oraz silna chęć do ulepszania swojego gospodarstwa i utrzymania niskich kosztów produkcji. Atutem jest również wybór produktu finalnego w postaci mleka ekologicznego, którego rynek nieustannie powiększa się.
System ma tylko dwie słabości: niska wartość produkowanych cieląt oraz możliwość wystąpienia niedoborów siły roboczej. Cena proponowana za cielęta oparte na rasie Jersey jest bardzo niska nawet w przypadku sprzedaży bezpośrednio do konsumenta. Niespodziewana choroba rolnika lub jego żony uniemożliwiająca zdolność do pracy w gospodarstwie może spowodować znaczące zakłócenia w jego funkcjonowaniu.
Obecne zagrożenia wynikające ze zmian klimatu i wzrostu występowania skrajnych warunków wodnych zmuszają rolnika do ciągłego wprowadzania zmian w wypracowanym systemie i samym gospodarstwie.